|
Om Församlingen Ordet i Munkedal
Vi Tror på: » Att Gud finns. » Att Jesus är världens frälsare. » Att den Helige ande förklarar tron för den som söker Gud. » Att bibelns under sker idag.
Tros-och lärogrund för Församlingen Ordet, Munkedal » Bibeln är Guds ord där Gud uppenbarar sin vilja. Vi tror på allt Guds ord. 2 Tim. 3:15, Joh 17:17.
» Det finns en enda sann Gud, en treenig Gud som består av Fadern, Sonen och den Helige Ande. 1 Mos. 1:25, Matt. 28:19.
» Människan blir frälst genom att omvända sig från sin synd, bekänna med sin mun att Jesus är Herre och i sitt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda. Vi har blivit försonade med Gud genom hans Sons blod, när Han dog på korset för att vi skulle få frid med Gud. Kol. 1:19-20, 2 Kor. 5:19. » Dop i vatten sker efter att en person har kommit till tro på Jesus Kristus. Mark. 16:16, Kol. 3:9-10, Rom. 10:9.
» Alla kristna har rätten till dopet i den Helige Ande. Som ett första yttre tecken kan Du nu börja tala i tungor. Apg. 2:33, 38-39.
» Alla kristna har blivit helade genom Jesu sår och har rätt till full upprättelse till ande, själ och kropp. Jes. 53:4-5, 1 Petr. 2:24.
» Alla pånyttfödda kristna är ett. Vi vill därför lägga vikt vid att bevara Andens enhet och ett gott förhållande till alla kristna. 1 Kor. 10:16-17, Ef. 4:3.
» Guds välsignelse berör hela livet med alla dess aspekter; andligt, fysiskt, socialt och materiellt. Gal. 3:13-14, Ef. 1:3, 3 Joh. v.2, 1 Kor. 9:8.
» Jesus kommer snart tillbaka för att hämta alla som tror på honom. Vi ska bli bortryckta på skyar upp i luften, för att möta Herren. 1 Tess. 4:17.
» Jesus ska regera på jorden i tusen år, som Bibeln skriver. Sedan kommer en ny himmel och en ny jord. Upp. 20 och 21.
" Det kommer en domens dag då de som inte har tagit emot frälsningen genom tron på Jesus kommer att dömas efter sina gärningar. Den som tror kommer inte under någon dom, den tog Jesus på sig på korset. Det finns en himmel och ett helvete. Joh. 3:16-18.
|
Klicka på bilden för att få större bild 
|